Jak czytać, odczytać kody błędów

Co to jest OBD i jak to działa?

OBD (On Board Diagnostic) jest to obowiązkowe wposażenie pozwalający na dostęp do danych(kodów błędów) z wszystkich układów jakie znajdują się w pojeździe. W pojeździe mamy takie systemy jak silnik, klimatyzacja, webasto, immobilizer, skrzynia biegów oraz wiele innych. Wszystkie błędy są zapisywanie w pamięci. Wraz z rozwojem motoryzacji komunikaty są bardziej szczegółowe i intuicyjne. Znacznie ułatwi nam znalezienie źródła problemu i naprawę uszkodzonego elementu.

OBDII jest to nowsza wersja ODB obowiązująca w autach Unii Europejskiej z silnikiem benzynowym od 2001r a z silnikiem wysokoprężnym od 2003r.

Czytanie błędów czym i jak?

Najlepszym sposobem na odczytanie błędów będzie zakup interfejsu, który podłączymy do laptopa. Najtańsze interfejsy godne uwagi kupimy już za kilkanaście zł na. Aliexpress. Następny sposób to wywołanie kodów poprzez zwarcie pinów w gnieździe OBDII działa to gównie w oplach.

Wszystko zleży co planujemy i w jaki sposób chcemy korzystać z interfejsu. Tańsze posiadają tylko podstawowy odczyt błędów podczas gdy droższe pomogą nam w zlokalizowaniu problemu oraz ustaleniu rodzaju uszkodzenia. Komunikacja między pojazdem a mechanikiem nie zawsze musi dotyczyć problemów. Dzięki odpowiednim skanerom czy innym urządzeniom, możemy zarządzać wyposażeniem pojazdu i aktywować wyłączone możliwości danego pojazdu, które wymagają dopłaty.

Jak posiadamy już interfejs powinniśmy podłączyć wtyczkę z naszym gniazdem OBD następnie włączyć zapłon. Po włączeniu zapłonu powinniśmy włączyć oprogramowanie i wybrać model auta… CZYTAJ DALEJ

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.