Naprawa, serwis i programowanie sterowników man

Co to jest sterownik? Jak działa za co odpowiada

Sterownik silnika (ang. ECU – Engine Control Unit bądź ECM – Engine Control Module) – jest to urządzenie, które steruję oraz czuwa nad pracą silnika benzynowego.

sterownik man
sterownik silnika man

W współpracy z czujnikami: czujnik położenia wału, sonda lambda, czujnik podciśnienia, czujnik położenia wałka rozrządu,, przepływomierz, czujnik temperatury cieczy chłodzącej,
czujnik temperatury kolektora ssącego. Na podstawie pobieranych danych z owych czujników, oraz danych zapisanych w pamięci komputer jest w stanie dobrać odpowiednie proporcje paliwa
i powietrza w mieszance oraz ustala moment wtrysku paliwa oraz dawkę, określa moment zapłonu (kąt wyprzedzenia) mieszanki.

Silniki z elektronicznym wtryskiem są bardziej oszczędne i zużywają znacznie mniej paliwa co wpływa na ekologie.
Pierwsze elektroniczne sterowniki zaczęto montować w
samochodach na początku lat 80. Dzięki temu, że sterowane wszystko jest elektronicznie sterowane ma duży wpływ na nasze bezpieczeństwo.
Sterownik ECU automatycznie dobierze dawkę
paliwa przy chłodniejszych dniach, co eliminuje konieczność stosowania
ssania do rozruchu silnika.

Co najczęściej się psuje? przyczyny oraz objawy

Jak dobrze wiemy wszystko co zawiera elektrykę nie lubi wilgoci. Jedną z najczęstszych usterek jest właśnie zalanie sterownika bądź dostawanie się wilgoci co powoduje do zwarcia i uszkodzenia całego układu. Mogą wystąpić również „zimne luty”. Powodują one niestykanie złącz, problemy z przepływem prądu co może spowodować wyświetlanie przekłamanych wartości bądź całkowite uszkodzenie sterownika. Głównym objawem mogą być problemy z odpaleniem pojazdu, błędy na wyświetlaczu, pokazywanie błędnych informacji.

Jak naprawić, zaprogramować sterownik?

Najlepiej unikać takich problemów i zabezpieczyć przed dostawaniem się wody bądź wilgoci do sterownika. Od czasu do czasu przejrzeć jego szczelność. Szybkie wykrycie usterki zapobiegnie uszkodzeniu. Programowanie sterownika odbywa się poprzez wgranie odpowiedniego kodu(programu) przy użyciu interfejsu i komputer. Zajmują się tym również odpowiednie firmy.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.